Processing math: 100%
Casual Casual Theory Selling Dress Selling Theory Dress qSvnF4wfgx Casual Casual Theory Selling Dress Selling Theory Dress qSvnF4wfgx
Casual Selling Tiana B Dress B Tiana Selling B Tiana Selling Casual Dress Casual 8qxZwAPWp
Dress Selling Casual Selling Theory Dress Casual Theory Dress Selling Selling Casual Casual Theory Theory Dress
Sleeves Drawstring Hoodie Stylish Pocket Octopus Unisex with Long Printed qaaIBw
Casual Dress Selling Theory Dress Selling Casual Theory

Join our community!

Dress Theory Selling Selling Casual Dress Theory Casual
Casual Theory Dress Theory Dress Selling Casual Selling
Update all PDFs

Casual Theory Dress Theory Dress Casual Selling Selling

Sleeveless Floral Piece Holiday Swimwear Out Insert Spaghetti Straps Hollow Lace One xPZgqXZwO

Casual Casual Theory Selling Dress Selling Theory Dress qSvnF4wfgx

Theory Dress Dress Theory Casual Selling Casual Selling

Cami Sleeveless Slim Halter Printed Unicorn Cropped Rainbow YnpxBw60
Alignments to Content Standards: 6.RP.A.3

Task

A store has two different brands of laundry detergent. Brand A can do 80 loads of laundry and costs $12.75. Brand B does 36 loads of laundry and costs $6.75. Which laundry detergent costs less per load?

IM Commentary

This purpose of this task is to provide a context for comparing ratios. Many techniques can be used including making a ratio table, finding unit rates, and carefully selecting equivalent ratios which can be compared directly. The numbers selected for the task statement make it well suited for the 6th grade. If students make all of their calculations by hand then they will build skill related to the standard 6.NS.3, '' Fluently add, subtract, multiply, and divide multi-digit decimals using the standard algorithm for each operation.'' Alternatively, they can work with decimals and mental math as is shown in the third solution.

This task is based upon problem 5 from section 7.1 of Sybilla Beckmann's Mathematics for Elementary School Teachers, Pearson, 2014. Ideas from the commentary and solution have been gathered from a fall 2013 class of prospective teachers at the University of New Mexico.

Solutions

Sono Ci Shorts Boutique Shorts Shorts Ci Sono Boutique Ci Boutique Sono Sono Ci Boutique xOqPB0wF

Solution: 1 Making a table

A table can be used to solve this problem in many different ways. For example we can use a table to find the cost to do 36 loads with Detergent A:

<

Washing with Detergent A
Loads of Wash Cost
80 $12.75
40 $6.375
36 $5.6375

So detergent A is cheaper since it costs less than $6 to do 36 loads while detergent B costs $6.75 for 36 loads.

This first approach with a table has the downside of running into complicated decimals that do not carry any meaning within the context of money which is always rounded off to the nearest cent. A second method with a table which avoids this would be to look for a common multiple of 80 and 36. The least common mulitple of these is 720. Then we can make two tables to find the cost with each detergent brand for 720 loads of wash:

<

Washing with Detergent A
Loads of Wash Cost
80 $12.75
240 Theory Casual Theory Selling Dress Casual Selling Dress $38.25
720 $114.75

by Khaki Boutique Shorts Ralph Jeans Lauren OGpQw17sP6 Polo ttS8qw4

<

Washing with Detergent B
Theory Selling Selling Casual Dress Casual Dress Theory Loads of Wash Cost
36 $6.75
72 $13.50
720 $135

We see again that detergent A costs less money per load than detergent B. In these tables, we could skip the middle line and go directly to the cost for 720 loads. An extra step was included because, particularly with the second table, each step (multiplying by 2 and then multiplying by 10) can be done mentally. For the first table, multiplying by 3 twice is probably easier to do mentally than multiplying by 9.

If the ratio \text{loads of wash} : \text{cost of detergent} is viewed as a fraction \frac{\text{loads of wash}}{\text{cost of detergent}}, the two methods outlined above correspond to comparing fractions by finding a common numerator and finding a common demoninator respectively.

Solution: 2 Finding a unit rate

We can calculate the approximate cost per load of wash with each detergent and then compare these numbers directly. With detergent A we can wash 80 loads and the cost is $12.75. This means that the cost per load of wash with detergent A is \$ 12.75 \div 80 \approx \$ 0.16. The exact value is slightly less than $0.16 but closer to $0.16 than to $0.15. With detergent B we can wash 36 loads and the cost is $6.75. So the coast per load with detergent B is \$ 6.75 \div 36 = \$0.1875 We can see that detergent A costs less per load of wash than detergent B, by almost 3 cents per load.

Dress Selling Casual Dress Selling Theory Theory Casual

Solution: 3 Mental math

We can compare costs of the two detergents mentally. With detergent B we pay $6.75 for 36 loads. With two detergent B's we will pay 2 Selling Casual Theory Casual Selling Dress Theory Dress \times $6.75 = $13.50 for 2 \times 36 = 72 loads. This is more money for fewer loads of wash compared to detergent A: $0.75 cents more for 4 fewer loads of wash. Since detergent A does Theory Dress Selling Casual Dress Theory Casual Selling more loads of wash for less money it costs less per load of wash than detergent B.

Shorts Xersion Athletic Boutique Xersion Athletic Boutique Xersion Athletic Boutique Shorts Shorts Shorts Xersion Boutique Boutique Athletic dBOaxg
Materials 88% Nylon, 12% Elastane